JAK WYBRAĆ BUTY NARCIARSKIE?

fot. Fischer

W końcu nadszedł - tak długo przez Ciebie wyczekiwany nowy sezon narciarski. Wyjazd za pasem, więc trzeba zrobić "mały serwis" sprzętu. Wyjmujesz wszystko ze schowka i nagle sobie uświadamiasz - w tych butach, to już raczej nie pojeździsz. W tym roku staniesz się posiadaczem/ką nowej pary butów. Ale jakie wybrać, aby posłużyły Ci przez kilka kolejnych lat? Czym się kierować przy wyborze? Na te pytania i kilka innych postaramy się odpowiedzieć w poniższym wpisie.

WYBIERAM ROZMIAR I PO SPRAWIE - ZDECYDOWANIE NIE

Rozmiar buta jest bardzo ważny, ale niestety bez uzględnienie innych cech nie kupimy buta, który będzie wygodny, komfortowy, a przede wszystkim bezpieczny. 

Co więc jeszcze potrzebujemy, aby nasze buty spełniały powyższe warunki? Musisz wziąć pod uwagę takie czynniki jak: rozmiar, sztywność (flex), kształt skorupy i cholewki, a także inne cechy, np. czy buty mają tryb chodzenia (walk).

CZY ISTNIEJĄ UNIWERSALNE BUTY NARCIARSKIE?

Może istnieją, ale na pewno takich nie kupuj. Buty narciarskie dzielimy na damskie i męskie. Wynika to z ergonomicznego dopasowania do różnic w budowie ciała, zwłaszcza w części łydek. Kobiece łydki są generalnie położone niżej niż męskie. Cholewka (górna część buta) w damskich butach narciarskich jest w związku z tym niższa i rozszerza się ku górze, z określonym kształtem w tylnej części, dopasowanym do kształtu łydki. Kobiety są zazwyczaj bardziej wrażliwe na zimno i dlatego są bardziej podatne na problemy z krążeniem krwi. Z tego powodu wewnętrzne wkładki botków w kolekcjach damskich są na ogół cieplejsze.

WAŻNE PARAMETRY W TWOICH NOWYCH BUTACH

Wspomnieliśmy na początku, że na dobry but składa się wiele czynników. Teraz postaramy się Ci je pokrótce przybliżyć. Dzięki temu czytając specyfikację buta nie będziesz musiał/a czuć się dziwnie kiedy napotkasz na obco brzmiące słowa. 

FLEX

Czynnikiem, który należy wziąć pod uwagę przy wyborze butów narciarskich, jest sztywność buta, tzw. flex. Wskaźnik ten jest mierzony w skali od 60 do 150. Wybór flexu w butach narciarskich jest powiązany z możliwościami i budową ciała narciarza. Im wyższy poziom umiejętności, tym sztywniejszy powinien być but, aby umożliwić bardziej wydajne przenoszenie mocy z nóg na narty. Narciarze o potężniejszej budowie ciała również będą potrzebowali sztywniejszych butów.

Generalnie przyjeło się, że idealny flex dla początkujacych znajduje się w przedziale między 60 a 90 dla mężczyzn i 60 a 70 dla kobiet. 

Narciarze, którzy nabyli już pewnego doświadczenia na stoku mogą wybrać buty z flexem 90-110 w przypadku mężczyzn i 70-90 dla kobiet.

Narciarscy wyjadacze powinni zakupić buty z flexem powyżej 110 mężczyźni i powyżej 90 kobiety. 

Jeżeli czujesz się jak rasowy zawodnik, który w tym sezonie zawalczy o Puchar Świata postaw na buty narciarskie z flexem powyżej 140. 

Indeks sztywności – flex – nie jest oficjalnym standardem, a zatem można zaobserwować różnice w sztywności pomiędzy butami różnych marek o tym samym indeksie.

fot. Salomon
ROZMIAR - JAK GO WŁAŚCIWIE ZMIERZYĆ

Rozmiar butów narciarskich wykorzystuje tzw. skalę rozmiarową mondo (mondopoint), która jest wyrażona w centymetrach i odpowiada dokładnie najdłuższej części stopy. W przeciwieństwie do zwykłych butów, buty narciarskie muszą precyzyjnie pasować do stopy narciarza.

Szacuje się, że 75% narciarzy wybiera buty o dwa rozmiary za duże!

W jaki sposób zmierzyć rozmiar stopy i znaleźć odpowiadający rozmiar mondo? To bardzo proste:

KROK 1

Na podłodze kładziemy czystą kartkę papieru. Gołą stopę stawiamy na kartce i dokładnie ją obrysowujemy. .

Obrys musi być dokładny, więc najlepiej trzymaj długopis/ołówek cały czas w pionie. Aby ułatwić zadanie możesz przystawić piętę do ściany pod katem prostym.

KROK 2

Teraz zmierz odległość między dwoma najbardziej wysuniętymi punktami tj. końcem dużego palca i końcem pięty.

Powtórz tę czynność z drugą stopą. Jak pisaliśmy wcześniej rozmiar może się nieznacznie różnić.

KROK 3

Do zmierzonego rozmiaru dodaj 0,5 rozmiaru. Jeżeli wyszło Ci, że odpowiedni rozmiar to 40, to zdecydowanie wybierz buty o rozmiarze 40,5. 

Buty narciarskie są generalnie dostępne co pół rozmiaru. Jeśli z Twojego pomiaru wynika, że „wpadasz” pomiędzy dwa rozmiary, możesz spodziewać się kompresji wkładki, więc wybierz rozmiar mniejszy

SZEROKOŚĆ BUTÓW NARCIARSKICH

Szerokość butów narciarskich nazywana jest zazwyczaj „LAST” i jest mierzona w przodostopiu, tj. w najszerszej części stopy. Można łatwo znaleźć ten wymiar obrysowując stopę. Wybierając szerokość buta odpowiednią dla Ciebie należy wziąć pod uwagę poziom precyzji, jakiej potrzebujesz podczas narciarstwa:

✔ 92 mm: bardzo wąskie - wyłącznie dla zawodników
✔ 96-98 mm: wąskie - dla osób z wąskimi stopami lub narciarzy preferujących precyzję ponad komfort
✔ 100 mm: przeciętne - odpowiednie dla większości narciarzy
✔ 102 mm: dla szerokich stóp
✔ 104 mm: dla bardzo szerokich stóp

fot. Atomic

Wybierz buty o odpowiedniej szerokości dla Ciebie, takie które będą komfortowe, a jednocześnie dadzą Ci odpowiedni poziom kontroli nad nartami. Jeżeli precyzja jest dla Ciebie priorytetem postaw na węższe buty. Zbyt szerokie buty nie wesprą odpowiednio Twoich stóp i kontrola nart będzie trudniejsza.

JAKI STYL NARCIARSTWA MNIE INTERESUJE

Za nami już długa droga. Wiemy czym jest flex, jak prawidłowo zmierzyć rozmiar buta oraz jego szerokość. Teraz czas, aby zdecydować jaki styl narciarstwa mnie interesuje. Od tego zależy jakiech butów należy szukać. Kryteria wyboru butów nie będą takie same dla osób jeżdżących na różnym poziomie, oraz w innych warunkach terenowych.

LUBIĘ JEŹDZIĆ NA PRZYGOTOWANYCH TRASACH - NARCIARSTWO REKREACYJNE

Buty narciarskie w ofercie przeznaczonej do jazdy rekreacyjnej są elastyczne (flex poniżej 90), komfortowe oraz łatwe w użyciu (łatwość we wkładaniu buta, lekkość, niekiedy także z trybem chodzenia). Buty te będą odpowiednie, jeżeli jesteś początkującym narciarzem lub jeździsz tylko okazjonalnie.

LUBIE ZASZALEĆ NA PRZYGOTOWANYCH TRASACH - NARCIARSTWO WYCZYNOWE

Jeżeli jeździsz po przygotowanych trasach i Twoje umiejętności są na wysokim poziomie, należy rozważyć wybór bardziej sztywnych butów (flex pomiędzy 90, a 130 dla mężczyzn i między 70, a 110 dla kobiet). Takie buty pozwolą Ci na lepszą kontrolę dzięki ciaśniejszemu dopasowaniu oraz wysokiej cholewce, pochylonej bardziej w kierunku palców.

 

JESTEM FANEM SKITOURINGU

Podczas skitouringu podejścia robi się za pomocą fok zamocowanych do spodów nart oraz specjalnie przystosowanych wiązań, zapewniających ruchomość pięty. Buty touringowe są lekkie, a tryb „walk” bardzo efektywny, pozwalając na spory zakres ruchu cholewki. Są one bardzo elastyczne, więc szczegóły dotyczące indeksu sztywności (flexu) są zazwyczaj pomijane podczas kupna. Używanie metalowych otworów umieszczonych w okolicy palców (tzw. insertów) staje się coraz bardziej popularne w przypadku tego typu butów i kluczowe jest, aby te otwory były kompatybilne z lekkimi, skitourowymi wiązaniami pinowymi.

DOBRA RADA OD WROSPORT

Na koniec zdradzimy Ci jeszcze naszą małą tajemnice. Chcesz, aby buty narciarskie były jeszcze bardziej komfortowe?

Upewnij się, że masz odpowiednie skarpety narciarskie. Termoformowalny botek wewnętrzny dopasuje się po podgrzaniu (najlepiej w specjalistycznym sklepie) do Twojej stopy. Możesz także rozważyć wymianę fabrycznych wkładek na spersonalizowane, dobrane do Twoich stóp.

Dobrym rozwiązaniem będzie również skorzystanie z porad bootfittera. Autoryzowane sklepy narciarskie posiadają usługę bootfittingu. Wrosport róznież należy do tego elitarnego grona. Nasi eksperci posiadają wieleletnie doświadczenie i zawsze sługą cenna radą. 

Jeżeli masz jakieś pytania skontaktuj się z nami. Miło nam będzie jak odwiedzisz nas w naszym sklepie we Wrocławiu przy ulicy Wyścigowej 48. Zapraszamy!

To z kim się dzisiaj widzimy?

Pokaż nam, jak spędzasz czas w terenie!

Na Instagramie w podpisie do zdjęcia użyj tagu #wrosport i oznacz @wrosport

Blog