JAK WYBRAĆ KIJKI NARCIARSKIE?

for. Salomon

Kijki narciarskie powinny stać się nieodłącznym elementem sprzętu każdego narciarza/narciarki. Wiele osób uważa, że ich nie potrzebuje. Jest też znaczne grono osób, które wybierając kijki narciarskie kieruje się wyłącznie tym, czy ich kolor pasuje im do nart. A już naprawdę niewiele osób wie, że dzięki kijkom mogą znacznie polepszyć swój styl i komfort jazdy. Nie jesteś o tym przekonana/ny? Zapraszamy do lektury - i mamy nadzieję, że za chwilę zmienisz zdanie.

PO CO MI TE KIJKI?

Wiele osób zastanawia się czy kijki są mu w ogóle do czegoś potrzebne. Myslą sobie, że jeżeli jeżdzą okazyjnie, to jest to zbędny wydatek. Naszym zdaniem kijki narciarskie są istotnym elementem narciarstwa zjazdowego, a oto kilka argumentów, dlaczego są one ważne:

STABILNOŚĆ I RÓWNOWAGA

Kijki narciarskie pomagają utrzymać równowagę podczas jazdy na nartach. Działają jako dodatkowe punkty podparcia, które umożliwiają utrzymanie stabilności i zapobiegają upadkom. Szczególnie przydatne są w trudnych warunkach, takich jak lodowate stoki, strome nachylenia lub wąskie trasy.

KONTROLA PRĘDKOŚCI

Idealnie pozwalają narciarzowi regulować prędkość jazdy. Poprzez odpowiednie wykorzystanie kijków można hamować, zwalniać lub zwiększać prędkość. Przy jeździe z dużą prędkością kijki mogą pełnić istotną rolę w zachowaniu kontroli nad nartami.

TECHNIKA SKRĘTU

Kijki są również przydatne podczas wykonywania skrętów. Poprzez ich odpowiednie użycie możemy wykonać mocniejszy skręt, używając ich jako wsparcia i pomocy w prowadzeniu nart. Kijki pozwalają utrzymać odpowiednią pozycję ciała i zapewniają dodatkową siłę podczas skrętu.

BEZPIECZEŃSTWO

Mogą również pełnić rolę narzędzia bezpieczeństwa. W przypadku upadku lub utraty równowagi, narciarz może użyć kijków do uniknięcia dalszego poślizgu lub zatrzymania się na stoku. Kijki mogą także służyć jako sygnał sygnalizacyjny w przypadku wypadków lub potrzeby pomocy.

WYKORZYSTANIE MIĘŚNI

Użycie kijków narciarskich angażuje dodatkowe grupy mięśni, takie jak ramiona, plecy i klatka piersiowa. W ten sposób narciarz aktywuje większą liczbę mięśni podczas jazdy, co przyczynia się do zwiększenia siły i wytrzymałości całego ciała.

DOBIERZ ODPOWIEDNIĄ DŁUGOŚĆ

Metody na dobranie odpowiedniej długości kijków są dwie: sprawdzasz długość wg tabeli, którą załączył producent, albo stosujesz zasadę kąta 90 stopni. 

W pierwszym przypadku przeglądasz jedynie tabelę taką jak ta poniżej i wszystko jest w zasadzie jasne. 

tabela Salomon

Druga metoda tzw. 90 stopni jest bardziej jak przymierzanie. Z butami jest podobnie: możesz kupić znając swój rozmiar, ale dopiero założenie na nogę daje Ci całkowitą pewność, że wkładka ma odpowiednią długość, a buty są wygodne.

Jak wygląda takie "przymierzanie" kijka? Chwyć kijek pionowo, do góry nogami (rękojeścią skierowaną w dół) i trzymaj go tuż nad talerzykiem. Jeżeli długość kijka jest odpowiednia, to po oparciu rękojeści o ziemię łokcie powinny być zgięte pod kątem 90°, a ramiona ułożone wzdłuż ciała.

INNE WAŻNE KWESTIE PRZY WYBORZE DŁUGOŚCI KIJKÓW NARCIARSKICH

Twój poziom doświadczenia także ma duże znaczenie przy wyborze długości kijka. Ogólną zasadą jest, że początkujący narciarze powinni wybierać nieco krótsze kijki, podczas gdy bardziej doświadczeni mogą korzystać z dłuższych. Krótsze kijki ułatwią naukę podstawowych technik i zapewnią większą kontrolę, podczas gdy dłuższe kijki mogą być bardziej stabilne przy większych prędkościach.

Styl jazdy również powinien być uwzględniony przy wyborze długości kijków. Jeśli preferujesz dynamiczną, agresywną jazdę, dłuższe kijki mogą zapewnić większą stabilność i kontrolę. Natomiast jeśli wolisz bardziej techniczną jazdę, krótsze kijki mogą być bardziej zwinne i umożliwić łatwiejsze wykonywanie skrętów.

KOLEKCJE KIJKÓW NARCIARSKICH DOSTĘPNE NA WROSPORT.PL
CECHY BUDOWY KIJKÓW

Jaki jest kijek każdy widzi. Ale z czego jest zbudowany i jak się nazywają jego poszczególne części to jedno; drugie to to, czy to ma jakikolwiek wpływ na komfort mojej jazdy na nartach. Zobaczmy!

Kijki narciarskie zjazdowe są zwykle wykonane z lekkich, wytrzymałych materiałów, takich jak aluminium, węglowe włókno lub kompozyty. To zapewnia optymalne połączenie wytrzymałości, sztywności i lekkości, co jest istotne dla precyzji i kontroli podczas jazdy. Większość kijków narciarskich ma możliwość regulacji długości. Pozwala to na dopasowanie kijka do preferencji narciarza, rodzaju terenu czy stylu jazdy. Regulacja odbywa się zazwyczaj za pomocą systemu zaciskowego lub blokady.

TALERZYK

Talerzyki znajdujące się na dolnej części kijka są istotne przy narciarstwie zjazdowym. Ich głównym zadaniem jest zapobieganie zatopieniu kijka w miękkim śniegu. Talerzyki mają zazwyczaj odpowiednią średnicę, która zapewnia prawidłowe oddziaływanie na śnieg i minimalizuje ryzyko utknięcia kijka w miękkiej nawierzchni.

PASEK

Pasek na nadgarstek przy kijku narciarskim jest ważnym elementem, który zapewnia pewne połączenie między kijkiem a narciarzem. Pasek pomaga utrzymać kontrolę nad kijkiem, zapobiega jego przypadkowemu wypadnięciu z ręki i ułatwia jego podnoszenie w przypadku upadku.

GARDY

Można zamontować je do kijków, aby chronić dłonie przed uderzaniami w tyczki podczas udziału w zawodach slalomowych.

UCHWYT

Uchwyt powinien być ergonomiczny, wygodny i dobrze dopasowana do dłoni narciarza. Często wykonany jest z materiałów antypoślizgowych lub pokryty gumową powłoką, aby zapewnić pewny chwyt nawet w mokrych lub zimnych warunkach.

TRZON

Trzonki mogą być wykonane z aluminium lub z kompozytów włókna węglowego w przypadku modeli z wyższej półki. Do kijków freerideowych stosuje się trzonki bardziej solidne, o większej średnicy. Wyprofilowane kijki zarezerwowane są dla zawodników startujących w slalomie gigancie i dyscyplinach szybkościowych.

NIBY WSZYSTKO JESNE, ALE CHCE SIĘ JESZCZE PORADZIĆ DORADCY​​​​​​​

Wybór kijków narciarskich może wydawać się trywialny, ale teraz już wiesz, jak wybrać odpowiednią długość i będziesz bardziej świadomy przydatnych funkcji, na które należy zwrócić uwagę przy wyborze odpowiedniej pary kijów dostosowanej do typu narciarstwa, które Ty uprawiasz.

Jeżeli jednak wolisz temat kijków obgadać jeszcze z doświadczonym doradcą, to zapraszamy do naszego sklepu znajdującego się we Wrocławiu przy ulicy Wyścigowej 48. Na miejscu obejrzysz dostępne kijki i dobierzemy coś dla Ciebie.

Nie jesteś z Wrocławia? Nic nie szkodzi! Skontaktuj się z nami przez naszą stronę Wrosport.pl lub media społecznościowe Instagram, Facebook. Skontaktujemy się z Tobą i pomożemy w każdej kwestii.

To z kim się dzisiaj widzimy? 

Pokaż nam, jak spędzasz czas w terenie!

Na Instagramie w podpisie do zdjęcia użyj tagu #wrosport i oznacz @wrosport

Blog