OBOWIĄZKOWE WYPOSAŻENIE ROWERU W 2024 ROKU

Z każdym nowym sezonem rowerowym warto upewnić się, że nasz rower spełnia wszystkie obowiązujące przepisy, aby jazda była nie tylko przyjemna, ale przede wszystkim bezpieczna i nie zakończyła się mandatem.  W naszym dzisiejszym wpisie omówimy dokładnie, jakie elementy muszą znaleźć się na Twoim rowerze, abyś mógł cieszyć się bezpieczną i zgodną z przepisami jazdą. Zapraszamy do lektury!

Chcemy, aby każdy z Was cieszył się bezpieczną i komfortową jazdą, dlatego przygotowaliśmy kompleksowy przewodnik po aktualnych wymaganiach. Sprawdźcie, czy Wasz rower spełnia wszystkie normy na 2024 rok!

Każdy, kto porusza się rowerem po drogach, powinien wiedzieć, że rower, tak jak samochód czy inny pojazd, musi spełniać wymagania związane z bezpieczeństwem. Powinien być sprawny i posiadać obowiązkowe wyposażenie, na które należy zwrócić uwagę najlepiej już na etapie kupna roweru.

Zgodnie z ustawą Prawo o ruchu drogowym: pojazd uczestniczący w ruchu ma być tak zbudowany, wyposażony i utrzymany, aby korzystanie z niego nie zagrażało bezpieczeństwu osób nim jadących lub innych uczestników ruchu, nie naruszało porządku ruchu na drodze i nie narażało kogokolwiek na szkodę.

Rower powinien być wyposażony:

1. z przodu – w co najmniej jedno światło pozycyjne barwy białej lub żółtej selektywnej (może być migające);

2. z tyłu – w co najmniej jedno światło odblaskowe barwy czerwonej o kształcie innym niż trójkąt.

3. z tyłu - co najmniej jedno światło pozycyjne barwy czerwonej (może być migające);

4. w co najmniej jeden skutecznie działający hamulec;

5. w dzwonek lub inny sygnał ostrzegawczy o nieprzeraźliwym dźwięku.

Oświetlenie rowerowe – bądź widoczna/y

Bezpieczeństwo na drodze zaczyna się od dobrej widoczności. Zgodnie z przepisami, każdy rower powinien być wyposażony w:

1. z przodu – w co najmniej jedno światło pozycyjne barwy białej lub żółtej selektywnej (może być migające);

2. z tyłu – w co najmniej jedno światło odblaskowe barwy czerwonej o kształcie innym niż trójkąt;

3. z tyłu - co najmniej jedno światło pozycyjne barwy czerwonej (może być migające).

Pamiętajcie, że światła muszą być włączone po zmroku oraz w warunkach ograniczonej widoczności, takich jak mgła czy deszcz.

Hamulce – kontrola to podstawa

Każdy rower powinien mieć co najmniej jeden sprawny hamulec. Bez względu na to, czy preferujesz hamulce tarczowe lub szczękowe  ważne jest, aby regularnie je sprawdzać i konserwować. Dobre hamulce to gwarancja szybkiej reakcji i bezpieczeństwa.

Dzwonek – zasygnalizuj swoją obecność

Niewielki, ale bardzo ważny element – dzwonek. Jest obowiązkowy i powinien być na tyle głośny, aby zasygnalizować Twoją obecność pieszym i innym rowerzystom. Dbaj o to, aby był w dobrym stanie i gotowy do użycia.

Rower może być wyposażany:

1. z przodu – w światło odblaskowe barwy białej;

2. na kołach – w światła odblaskowe barwy żółtej samochodowej (przynajmniej po jednym na koło);

3. na pedałach – w światła odblaskowe barwy żółtej samochodowej;

4. w odblaskowy pasek w kształcie nieprzerwanego pierścienia, umieszczony na obu bokach opony albo elementy odblaskowe w kształcie nieprzerwanego pierścienia, umieszczone na bocznych płaszczyznach kół.

Rowerzysta od zmierzchu do świtu lub w tunelu jest obowiązany używać świateł stanowiących obowiązkowe wyposażenie roweru. Ponadto musi zachować szczególną ostrożność, jak również włączyć światła, w które rower jest wyposażony (z przodu i z tyłu) w warunkach zmniejszonej przejrzystości powietrza (mgła, deszcz, itp.).

Podczas jazdy w dzień przy dobrej widoczności dopuszcza się, aby światła pozycyjne roweru, były zdemontowane, natomiast na stałe musi być zamontowane obowiązkowe światło odblaskowe.

Rowerzysto, kask i kamizelka odblaskowa nie są obowiązkowe, jednak warto je mieć na sobie podczas jazdy na rowerze. Kask chroni głowę podczas ewentualnego upadku, natomiast kamizelka odblaskowa zwiększa Twoją widoczność na drodze.

Dbając o odpowiednie wyposażenie roweru, dbasz o swoje bezpieczeństwo i komfort jazdy. Przygotuj się na sezon, odwiedzając nasz sklep rowerowy Wrosport, gdzie znajdziesz wszystko, czego potrzebujesz, aby Twój rower był zgodny z przepisami obowiązującymi w 2024 roku. Do zobaczenia na trasach i bezpiecznej jazdy!

Jeżeli macie pytania dotyczące przepisów lub potrzebujecie pomocy w doborze odpowiednich akcesoriów, nasz zespół jest do Waszej dyspozycji. Zapraszamy do kontaktu i życzymy wielu bezpiecznych kilometrów na Waszych ulubionych trasach!

Blog