JAK UBRAĆ SIĘ NA ROWER JESIENIĄ I ZIMĄ?

Jak ubrać się na rower jesienią i zimą?

Jesień i zima to pory roku, które sprawiają, że mniej aktywnie spędzamy czas na rowerze ze względu na  niższe temperatury. Rzadziej więc wybieramy dwa kółka, bo nie wiemy, jak się ubrać, aby było nam ciepło i wygodnie. I tak rezygnujemy z ulubionej aktywności aż do wiosny. Jednak można temu zaradzić. Zaopatrz się w  odzież i dodatki adekwatne do panującej aury.

Czym w takim razie powinniśmy się kierować przy wyborze odzieży rowerowej?

NA POCZĄTEK WARSTWOWOŚĆ CZYLI.. NA CEBULKĘ!

Podstawową zasadą jest warstwowość czyli potocznie mówiąc - ubieramy się na "cebulkę". Istotne jest również to, aby poszczególne części garderoby na rower posiadały odpowiednie właściwości: termoizolacyjne, oddychające, dobrze odprowadzające wilgoć,  wiatroodporne i wodoodporne.

Pierwsza, bardzo istotna warstwa to koszulka termoaktywna lub inaczej bielizna termoaktywna, która będzie najbliżej naszego ciała i to ona będzie odprowadzać nadmiar wilgoci z powierzchni skóry. Bluza rowerowa to następny element rowerowego ubioru, który powinien się znaleźć w ekwipunku każdego cyklisty. Koniecznie ocieplana, wykonana np. z polaru Polartec, który utrzymuje temperaturę i oddycha. Dłuższy tył, stójka oraz detale odblaskowe dodatkowo poprawiają komfort jazdy. 

Kurtka to jedna z najważniejszych części odzieży potrzebnych na rower. Powinna zapewnić ochronę, przed wiatrem, deszczem oraz śniegiem. Idealnym rozwiązaniem byłaby kurtka posiadająca windstopper. Jest to membrana ochronna, charakteryzująca się wysoką wiatroszczelnością, oddychalnością, zapewnia długotrwałą nieprzepuszczalność wody, jest wytrzymała i odporna na uszkodzenia. Ta część stroju rowerzysty nie należy do tanich, ale warto zainwestować w dobry produkt, posiadający wszystkie wyżej wymienione cechy, by mieć pewność, że to co nosimy, zapewni nam ciepło i komfort oraz posłuży nam przez dłuższy czas.

Jeżeli chodzi o spodnie rowerowe, to sprawa ma się identycznie jak w przypadku kurtki. Powinny być ocieplane, wygodne, najlepiej z membraną przeciwwiatrową oraz przeciwdeszczowe, zaopatrzone w zamki przy nogawkach (luźny krój) i elementy odblaskowe.

Warto pamiętać, aby wybrać taki model spodni, który byłby adekwatny do naszej jazdy, jaką uprawiamy. Dopasowane, ocieplane getry z wkładką będą dobrym wyborem do jazdy kolarskiej. Luźne spodnie rowerowe z membraną to odzież, która sprawdzi się w jeździe miejskiej. Wszystko to zależy również od naszych preferencji.

Dodatki w zimowej garderobie rowerowej to równie ważne ( jak nie najważniejsze) wyposażenie rowerzysty. Nie ma nic przyjemnego w tym, kiedy zimny wiatr owiewa nam głowę, marzną nam ręce , a stopy drętwieją z zimna. Ciepła czapka pod kask lub kominiarka to musthave na jesienne wypady rowerowe. Powinny być wykonane z materiału technicznego, oddychającego oraz odprowadzającego nadmiar wilgoci.

Pamiętajcie, aby wybierać modele posiadające wcześniej wspomnianą membranę windstopper – chroniącą przed wiatrem.

Kominy pod szyje lub chusty typu „buff” to dodatkowe docieplenie i ochrona. Zimowe warianty wiosennych modeli powinny być dodatkowo docieplone polarem lub wełną merynosową. Ideał to taki, który ma również windstopper.

Rękawiczki do jazdy na rowerze jesienią koniecznie musza być z palcami (pełne). Powinny być wygodne i ciepłe. Najlepiej wykonane z cienkiej tkaniny, niekrępującej ruchów. Wyposażone w windstopper, wówczas lepiej chronią przed zimnym wiatrem. Elementy odblaskowe i gumowana wewnętrzna strona rękawiczek, dodatkowo wspierają nasze bezpieczeństwo. 

Ochraniacze, ocieplacze na buty rowerowe mogą być wiatro- i wodoodporne, dzięki czemu chronią nas przed zmarznięciem i przemoczeniem, a tym samym przed zabrudzeniem butów.

Niektórzy rowerzyści (szczególnie wyczynowi) zaopatrują się jeszcze w tak zwane rękawki i nogawki docieplające, stanowiące dodatkową warstwę izolacyjną (np. w ocieplaczach marki Kellys jest to tkanina o nazwie SuperRoubaix®). Dodatkowa warstwa zakładana jest pod spodnie lub bluzę. 

Jak widać,  jazdę na rowerze nie musimy  poprzestać na  sezonie letnim. Odpowiednio dobrana odzież rowerowa sprawi, że jesienne przejażdżki będą dostarczać nam wielu przyjemności przez cały czas.  Jednak najważniejsze, że  nie zaprzestaniemy aktywności na świeżym powietrzu!

Warto zadbać o wygodę i bezpieczeństwo. Koniecznie pamiętajcie również o kasku i odpowiednim oświetleniu roweru.