CAMBER
Czym jest? Najprościej określić go można jako łuk, który powstaje pomiędzy przednią i tylną częścią narty położonej na płaskiej nawierzchni. Jedynie przód i tył dotyka podłoża, a środkowa część narty zostaje wygięta nad podłożem. Przyjęło się mówić, że im wyższe wygięcie tym wyższy poziom zaawansowania technicznego narty. Nie jest to jednak do końca prawdą, ponieważ wygięcie może różnić się między poszczególnymi parami nart w zależności od wagi narciarza lub rodzaju śniegu.
FLEX (TWARDOŚĆ)
Pojęcie to, odnosi się do sztywności narty i można ją poczuć podczas dociskania narty do powierzchni, aby złapać przyczepność. Odciążając nartę, wygięcie (camber) zmniejsza nacisk na powierzchnię jezdną i tym samym zwiększa poślizg. Przy takich ruchach powinno się poczuć efekt sprężystego odbicia. Twardość narty do stylu klasycznego zależy od wagi narciarza i rodzaju śniegu, po którym biega się na nartach.
Jeśli będziemy jeździć po twardym lodzie lub mokrym śniegu, sięgnijmy po twarde narty. Natomiast na świeży śnieg, wybierzmy lekkie modele. Pamiętajmy też, że zbyt sztywne narty nie są dobrym wyborem dla osób początkujących. Jazda na nich może bowiem okazać się zbyt męcząca. Dlatego też amatorzy powinni sięgać po bardziej elastyczne narty.
SZTYWNOŚĆ SKRĘTNA
Właściwość zapobiegająca skręcaniu narty ma mniejsze znaczenie w narciarstwie klasycznym, ponieważ podczas jazdy narty są ustawione płasko względem podłoża. Sztywność odgrywa istotniejszą rolę w technice łyżwowej, ponieważ umożliwia narciarzowi wykorzystywanie krawędzi nart.