JAK WYBRAĆ NARTY BIEGOWE DO STYLU KLASYCZNEGO? POZNAJ WSKAZÓWKI

fot. Fischer

W tym sezonie rozpoczynasz swoją przygodę z biegówkami? To wspaniale! Twój wybór padł na styl klasyczny. Na pewno zakochasz się w tej dyscyplinie sportowej. Zanim jednak ruszysz na trasę potrzebujesz odpowiednich nart. Jakie będą więc dla Ciebie odpowiednie? Z łuska? Z foką? Zapraszamy do zapoznania się z naszym przewodnikiem po świecie klasycznych nart biegowych.

KRÓTKO O STYLU KLASYCZNYM

Styl klasyczny cechuje się równoległym ułożeniem nart w czasie jazdy. Przypomina ona szybki krok, podczas którego narty nie odrywają się od podłoża. Aby zwiększyć prędkość poruszania się w tym stylu, wykonuje się odbicie jedną nartą, powodując tym samym ślizg na drugiej. Pomagają w tym kijki: odbicie z lewej nogi, połączone jest z odbiciem prawym kijkiem.

Taki sposób poruszania się nazywany jest krokiem naprzemianstronnym. Krok ten jest bardzo podobny do naturalnego chodzenia – z jednej narty się odbijamy, na drugiej jedziemy. Jest to najbardziej podstawowy krok w stylu klasycznym. Pozostałe kroki, które będą przydatne podczas zjazdów, czy też na podbiegach to jednokrok, dwukrok, jodełka czy bezkrok. 

rys. Salomon
JAKI ROZMIAR NART BIEGOWYCH WYBRAĆ?

Metoda jest bardzo prosta: do swojej wysokości dodaj 15-20 cm. Musisz wziąć pod uwagę również swoją wagę i umiejętności. W tym pomogą Ci zalecenia producenta. To zdecydowanie zawęzi wybór nart. 

Jeżeli dopiero zaczynasz swoją przygodę z narciarstwem biegowym wybierz krótsze narty. Dłuższe narty zdecydowanie sprawdzą się lepiej u osób, które nabrały już pewnej wprawy i chcą rozwijać swoje umiejętności. 

TRZY RODZAJE STREF ODBICIA W NARTACH KLASYCZNYCH

Jak mówi klasyk - nie tylko długość ma znaczenie. Aby wybrać idealnie dopasowane dla nas narty biegowe musimy zwrócić uwagę na strefy odbicia. Zależne są one zarówno od naszego doświadczenia jak i preferencji. 

NARTY Z ŁUSKĄ 

Narty z łuską mają bardzo dobrą przyczepność, ale ta właściwość może spowalniać nieco jazdę nart. Ten rodzaj nart jest doskonałym wyborem, jeśli dopiero zaczynasz swoją przygodę z narciarstwem klasycznym i planujesz biegać po trasach specjalnie przygotowanych do stylu klasycznego.

fot. Fischer
NARTY Z FOKĄ (SKINEM)

Narty z foką przeżywają obecnie drugą młodość w nowej generacji fok zaprojektowanych specjalnie z myślą o narciarstwie skiturowym. Stanowią kompromis pomiędzy przyczepnością i poślizgiem. Są bardziej odporne na zużycie niż narty smarowane i dobrze sprawdzają się nawet na zawodach długodystansowych. Foki można zmieniać w zależności od preferencji – czy bardziej zależy nam na przyczepności czy na poślizgu. Ich największą zaletą jest to, że są łatwe w użyciu i pozwalają robić szybkie postępy. 

fot. Fischer
SMAROWANE NARTY BIEGOWE

Smarowane narty biegowe zapewniają bardzo dobry poślizg. Poziom przyczepności można zmieniać, wykorzystując odpowiednie rodzaje smarów. Wybór odpowiedniego smaru jest prawdziwą sztuką – wraz z nabywaniem praktyki z pewnością nauczysz się dobierać go w zależności od temperatury śniegu na trasie. Umiejętność dobierania smaru ma zasadnicze znaczenie dla optymalnej jazdy na nartach. Dlatego narty smarowane lepiej zostaw zawodowcom!

fot. Fischer
WYGIĘCIE I TWARDOŚĆ NART BIEGOWYCH
Długość nart biegowych i rodzaj stref odbicia nie są jedynymi czynnikami, które należy uwzględnić przy wyborze odpowiedniego modelu. Inne aspekty to długość w połączeniu z wygięciem i twardością, które to czynniki powinny odpowiadać Twojej wadze i Twojemu poziomowi umiejętności.
CAMBER

Czym jest? Najprościej określić go można jako łuk, który powstaje pomiędzy przednią i tylną częścią narty położonej na płaskiej nawierzchni. Jedynie przód i tył dotyka podłoża, a środkowa część narty zostaje wygięta nad podłożem. Przyjęło się mówić, że im wyższe wygięcie tym wyższy poziom zaawansowania technicznego narty. Nie jest to jednak do końca prawdą, ponieważ wygięcie może różnić się między poszczególnymi parami nart w zależności od wagi narciarza lub rodzaju śniegu. 

FLEX (TWARDOŚĆ)

Pojęcie to, odnosi się do sztywności narty i można ją poczuć podczas dociskania narty do powierzchni, aby złapać przyczepność. Odciążając nartę, wygięcie (camber) zmniejsza nacisk na powierzchnię jezdną i tym samym zwiększa poślizg. Przy takich ruchach powinno się poczuć efekt sprężystego odbicia. Twardość narty do stylu klasycznego zależy od wagi narciarza i rodzaju śniegu, po którym biega się na nartach.

Jeśli będziemy jeździć po twardym lodzie lub mokrym śniegu, sięgnijmy po twarde narty. Natomiast na świeży śnieg, wybierzmy lekkie modele. Pamiętajmy też, że zbyt sztywne narty nie są dobrym wyborem dla osób początkujących. Jazda na nich może bowiem okazać się zbyt męcząca. Dlatego też amatorzy powinni sięgać po bardziej elastyczne narty.

SZTYWNOŚĆ SKRĘTNA

Właściwość zapobiegająca skręcaniu narty ma mniejsze znaczenie w narciarstwie klasycznym, ponieważ podczas jazdy narty są ustawione płasko względem podłoża. Sztywność odgrywa istotniejszą rolę w technice łyżwowej, ponieważ umożliwia narciarzowi wykorzystywanie krawędzi nart.

TALIOWANIE NARTY

Taliowanie określa szerokość narty i jest mierzone w kilku miejscach: na dziobie, w talii i piętce. Producenci nart dostosowują szerokość i taliowanie do poszczególnych poziomów umiejętności. Narty przeznaczone dla osób początkujących są szersze, a tym samym stabilniejsze, natomiast narty do biegania sportowego są węższe, co polepsza właściwości poślizgowe.

fot. Salomon
3 GŁÓWNE PODSTAWY PRZY WYBORZE NART

Teraz już bez rozpisywania w trzech żołnierskich słowach. Pamiętaj:

PO PIERWSZE:

wybierz optymalny rodzaj, strefę odbicia narty, dostosowany do Twoich umiejętności narciarskich: łuskę, fokę lub powierzchnię smarowaną.

PO DRUGIE:

weź pod uwagę swoją wagę.

PO TRZECIE:

dobierz długość nart, wygięcie (camber) i twardość (flex) odpowiednio do Twojego poziomu umiejętności i celów sportowych. Pamiętaj, aby zapoznać się ze wskazówkami producenta.

NARTY BIEGOWE KLASYCZNE DOSTĘPNE NA WROSPORT.PL
MAM KILKA PYTAŃ

Kto pyta nie błądzi. I Ty nie marnuj czasu na szukanie odpowiedzi na pytania w Internecie. Skontaktuj się z doradcami Wrosport.pl. Mamy wieloletnie doświadczenie zarówno teoretyczne jak i praktyczne. Odpowiemy na każde Twoje pytanie.

Zapraszamy do naszego sklepu we Wrocławiu przy ulicy Wyścigowej 48 lub daj nam znać na naszych mediach społecznościowych. Nikogo nie zostawimy bez pomocy!

To z kim się dziś widzimy?

Pokaż nam, jak spędzasz czas w terenie!

Na Instagramie w podpisie do zdjęcia użyj tagu #wrosport i oznacz @wrosport

Blog